Lietuviškai English  
 
 
     
 
Ūkininkui
 
 
Perdirbėjui
 
 
Vartotojui
 
 
   
 
 
NAUJIENOS ir PASVARSTYMAI („Naujienų ir pasvarstymų" archyve - 1023-as blokas)
 
 
TATULOS PROGRAMOS ekologiškų gėrybių mugės - ekologiški produktai (2015-09-07)
 
 
TATULOS PROGRAMA (su FOTO) - ekologiški produktai; VEIKLOS ATASKAITA, už 2011 m.
 
 
Tatulos programos PRANEŠIMAS Europos Komisijos konferencijoje, Briuselyje
 
 
NACIONALINĖS SVEIKATOS TARYBOS METINIS PRANEŠIMAS 2011 (apie „Tatulos“ kryptį 55-56 l.)
 
 
SUnaikinti GALIMA GREITAI, tačiau atkurti prireiks dešimtmečių (valstietis.lt)
 
 
Apie ekologinį ūkininkavimą
 
 
Maisto priedai. Kas slypi už E (papildyta 2008-06-22)
 
 
Tatulos programos SVARBESNI PRANEŠIMAI, t.t. konferencijose ir seminaruose
 
 
Firminė kavinukė „Tatulos programa" Biržuose, Vytauto g. 31 (FOTO)
 
 
PASVARSTYKIME (2006-2015), Skelbimų LENTA, Interneto nuorodos ir kt.
 
 
TEISĖS AKTAI (t.t. ir tie, kurie vėliau buvo pakeisti, panaikinti. Vėliausi - taip pat rubrikoje „Naujienos ir pasvarstymai“)
 
 
NAUJAS Lietuvos ženklas - EKOLOGIŠKIEMS PRODUKTAMS (VIDEO - 15 sek.)
 
 
Leidiniai
 
 
Kontaktai
 
 
Iš spaudos
 
 
Redaktorius, projekto partneriai
 
 
AR Lietuvoje APSIMOKA EKOLOGINIS ūkininkavimas (Žinių radijo laidoje "Raktas"); Ir... Apie VAIKŲ mitybą (Žinių radijas). LAIDOS ATSTATYTOS
 
 
Apie EKOLOGIŠKUS produktus, Žinių radijo laidoje „Raktas" (2007-08-16)-laida dar neatstatyta
 
 
Apie ekologiškus maisto produktus (Žinių radijas)-laida dar neatstatyta
 
 
Tikslus laikas (šventės, renginiai ir kt.)
 
 
Archyvas: Tatulos programos ekologiškų gėrybių mugė Panevėžyje (2006-09-16) (Video)
 
 
Archyvas: Tatulos programos ekologiškų gėrybių mugė Panevėžyje (2007-09-15) (Video)
 
 
FOTO archyvas: Tatulos programos stende įvairiuose renginiuose svečiuojasi Lietuvos vadovai ir princas Čarlzas
 
 
2007 m., 2008 m., 2009 m., 2010 m. Lietuvos pažangiausi ekologiniai ūkiai su FOTO; 2008 metais, vairą iš Tatulos programos, - jau perėmė ŽŪM
 
 
Nuo 2009 m. sausio 1 d. pradėtas taikyti naujas, 2007 m. birželio 28 d. patvirtintas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 834/2007 dėl ekologinės gamybos
 
 
Ekologinio žemės ūkio taisyklės (2015-04-20 Nr.3D-288)
 
 
Žinių radijo žurnalisto Gino Dabašinsko laida apie ekologinę gamybą, ekologiškus maisto produktus, GMO. LAIDA ATSTATYTA
 
 
Kaip atskirti...
 
 
Pokalbis „Prie pietų stalo“ (Žinių radijas)-laida dar neatstatyta
 
 
Du įdomūs pranešimai (O. Kazlienės ir V. Skulskio), Tatulos programos Teminiame susitikime ( 2011-12-07)
 
 
Dėl nitratų...
 
 
Apie TATULOS programą DVEJOSE laidose „KITOKIA LIETUVA" (VIDEO, TV)
 
 
Ar Lietuvoje nusipirkti kokybiškų maisto produktų – neįmanoma misija? (Žinių radijas).LAIDA ATSTATYTA
 
 
Ar mums atvežamas prastesnės kokybės maistas nei Vakarų Europai? (Žinių radijas)-laida dar neatstatyta
 
 
Pranešimas (2005 metais) apie Lietuvos pasirengimą diegti nacionalines kokybės schemas
 
 
VšĮ „TATULOS PROGRAMA" SUPAPRASTINTŲ VIEŠŲJŲ PIRKIMŲ TAISYKLĖS (2015 ir 2014 metų)
 
 
     
  SUnaikinti GALIMA GREITAI, tačiau atkurti prireiks dešimtmečių (valstietis.lt)  
     
 

valstietis.lt

2012 Kovo mėn. 12 d. 17:45

Sunaikinti galima greitai, tačiau atkurti prireiks dešimtmečių

Almonas Gutkauskas

Jau esu informavęs visuomenę apie galimą ūkiams naują, nuo šių metų teikiamą  paramą ūkiams, auginantiems daržoves, bulves, o taip pat vaisus ir uogas,  sertifikuos pagal IKP (išskirtinės kokybės produktai) taisykles.

Mūsų šaliai, ypač šiaurės Lietuvos karstinio regiono intensyviai zonai,  tai - puiki žinia. Tačiau ta kryptimi pradėjome žiūrėti jau 1987 metais. Tada po ilgų derinimų vyriausybėje, 1991 m. gruodžio 24 d. buvo patvirtinti ūkinės veiklos apribojimai minėtoje karstinio regiono zonoje.

Kitu vyriausybės nutarimu (1993 m. rugsėjo 17 d.)pirmos ir antros žemių grupėse ūkininkaujantiems ūkininkams tapo paskata iš tiesų užsiimti tik ekologine arba tausojamąja žemdirbyste (o trečiojoje bei ketvirtojoje žemių grupėse, - tik ekologine žemdirbyste). Tad tiek minėtam karstiniam regionui, tiek  ir visai Lietuvai, iš pradžių iniciavome ekologinio žemės ūkio, o paskui ir tausojamojo žemės ūkio sistemas.

Tokia buvo tiek ekologinio, tiek tausojamojo žemės ūkio Lietuvoje pradžia. Šį faktą paminėjau todėl, kad nebūtų klaidingai kalbama, jog „Tatulos“ programa inicijavo tik tausojamojo žemės ūkio sistemas.

Ne, „Tatulos“ programa iniciavo ir jau labai seniai abi minėtas sistemas. Tik, žinoma, ekologinio žemės ūkio sistemą išvystyti pavyko daug greičiau. Ekologinio žemės ūkio tempus Lietuvoje inicijavome ir įtvirtinome pagrindinėse mūsų šalies strategijose. Šiandien visi užplanuoti rodikliai pilnai pasiekti. Dabar mes nė trupučio neatsiliekame nuo ES vidutinių rodiklių.

Tačiau dabar mane itin neramina kita tema. Jei šiandien suklysime, tai labai greitai sužlugdysime mūsų šalyje tiek ekologinę daržininkystę, tiek ekologinę sodininkystę bei uogininkystę. Ekologinis judėjimas gerokai nukentėjo per pastaruosius trejus metus.  Žiniasklaida įprastus ūkininkų turgelius „ištriūbijo“ kaip ekologinius. Šiuo klausimu visuomenę teko šviesti, kol problema šiek tiek tapo mažesnė.

 Atsiradus tausojamojo žemės ūkio paramai,  mūsų šalies ūkininkams, ekologinė gamyba su dabar esančiu kompensavimo išmokų dydžiu tampa nebepatraukli. Juk ir taip Lietuvoje ekologinė daržininkystė, ekologinė sodininkystė bei uogininkystė ne tik nesiplečia, bet turi tendenciją ir mažėti.

Pirmas labai blogas žingsnis ta linkme jau buvo žengtas anksčiau, kai ženkliai buvo sumažintos kompensacinės išmokos minėtiems pasėliams, ypač daržininkystėje, nuo 2007 metų (tiems, kurie nuo 2007 m. sudarė sutartis pradėti ekologinę gamybą ūkyje).

Nors kiekvienam sprendimus priimančiam turėtų būti akivaizdu, kad minėtas kultūras, ypač daržoves ūkyje auginti pagal ekologinio žemės ūkio taisykles yra daug brangiau. Derlingumas ženkliai menkesnis ir ekologinėje sodininkystėje.

Tad, įvedus kompensacines išmokas minėtiems tausojamojo žemės ūkio pasėliams,  būtų labai nesąžininga prieš tuos ūkininkus, kurie šias kultūras augina pagal ekologinio žemės ūkio taisykles.

Ekologinei daržininkystei, bulvininkystei, taip pat sodininkystei bei uogininkystei kompensavimo išmokos turėtų būti padidintos bent 2-2.5 karto.

Noriu pastebėti, kad kompensavimo išmokų reikalai  yra tik Žemės ūkio ministerijos rankose ( procedūros su ES yra, taip pat. Jos nėra paprastos, kai norima ką nors keisti). Mes motyvuotai diskutuojame nuo tada, kai pradėjome inicijuoti kompensavimo išmokas ekologiniams pasėliams nuo 1996 metų. Tačiau minėtos išmokos buvo sumažintos ir senbuviams, ir naujai pradedantiems ūkininkauti (kuomet baigėsi 2004-2006 metais sudarytų atitinkamų sutarčių 5 metų laikotarpis).

Mano manymu, dabar minėtų klausimų sprendimas yra visiškos skubos klausimas.

Tad Žemės ūkio ministerijai siūlau inicijuoti, kad labai suprantamai Lietuvos žmonėms būtų paaiškinta, kuo skiriasi tausojamasis žemės ūkis nuo ekologinio. Reikia paaiškinti, kad tausojamasis žemės ūkis yra visgi chemizuotas , nors ir yra ribojama naudoti dirbtinius sintetinius pesticidus (o toksinius, pažymėtus T ir T+, - visiškai yra uždrausta naudoti kaip ir dirbtines sintetines mineralines trąšas).

Skubos tvarka reikėtų peržiūrėti kompensacines išmokas už ekologinius pasėlius. Ekologinėje daržininkystėje, bulvininkystėje, taip pat sodininkystėje bei uogininkystėje jas padidinti 2-2.5 karto.

Aš nesu nusiteikęs prieš tausojamąjį žemės ūkį (kitaip jo būtume nekūrę greta ekologinio žemės ūkio).  Keliu ranką už tausojamąjį žemės ūkį, kuris užimtų intensyvaus pramoninio chemizuoto žemės ūkio vietą, bet ne ekologinio. Iš karto „įšokti“ į ekologinę gamybą iš įprastos, - siekis mažai kam buvo pasiekiamas.

*

Daugiau apie išskirtinės kokybės produktus (tiems, kas visu tuo domisi iš esmės)... ČIA

Daugiau, dar ir (atvertus puslapį, žr. jo apačioje)... ČIA

 
 
 
 
Atgal     Į viršų
 
Copyright 2004, organic.lt
  Adresas: Vytauto g. 38, Biržai
El.paštas:
  Tel.: +370 450 31778
Faksas: +370 450 31778
Born in Idea